Dragi budući srednjoškolci, Pred vama je velika životna odluka – odabir srednje škole! Upoznavanje sopstvenih vrednosti, interesovanja i sposobnosti nije lak zadatak, ali je neophodan u procesu donošenja tako važne odluke kao što je izbor zanimanja. Dobro razmislite o tome što vas je tokom dosadašnjeg školovanja jako zanimalo, koje ste predmete voleli, čime ste se bavili u svoje slobodno vreme, ali i šta je to što ne volite, za šta nemate interesovanja i šta vam je predstavljalo teškoće.
Razgovarajte sa svojim roditeljima, nastavnicima, prijateljima u školi i ostalim osobama s kojima ste bliski te koji vam mogu pružiti adekvatnu pomoć pri odabiru škole. Važno je prikupiti što više informacija o različitim zanimanjima, o srednjim školama i programima obrazovanja, kao i o mogućnostima zapošljavanja, odnosno nastavka daljnjega obrazovanja. U ovoj brošuri pronaći ćete najvažnije informacije o tome kako da odaberete odgovarajuću srednju školu, ko vam može pomoći u tom izboru, šta je potrebno za upis u srednju školu, koje srednje škole postoje i još mnogo korisnih informacija koje vam mogu pomoći u donošenju ove veoma važne odluke. Za dodatnu pomoć možete kontaktirati :
JOB INFO CENTAR PIROT
Bogojavljenska 3 Pirot
Call +381 10 501820
Nakon završene osnovne škole, prvi korak ka odrastanju je odluka o tome koju srednju školu upisati. To nije nimalo jednostavno i najbolje bi bilo da ovu odluku doneseš u skladu sa: *Tvojim sklonostima i interesovanjima Razmisli o tome sta je ono sto te najviše ineresuje, koji su ti omiljeni predmeti u školi, šta je ono što radiš u slobodno vreme, a šta je ono što ne voliš i sa čime imaš poteškoća.
*Onim što se nudi na teritoriji na kojoj bi se školovao Pogledaj spisak srednjih škola i profila koji postoje u gradu u kom zeliš da se školuješ. Na osnovu bodova koji su bili potrebni prethodne godine za upis okvirno možeš da saznaš kakva je zainteresovanost i konkurencija za određene smerove.
*Onim što bi studirao ili radio nakon srednje škole Ako već jasno imaš sliku o tome čime želiš da se baviš ili koji fakultet želiš da upišeš, na osnovu toga ćeš upisati srednju školu koja će te na najbolji način pripremiti upravo za to.
- •Roditelji
- •Nastavnici
- •Testovi profesionalne orjentacije
- •Dani otvorenih vrata
- •Opisi zanimanja i poslova
- •Job info centar
- •Testovi profesionalne orjentacije
Profesionalna orijentacija podrazumeva psihološko procenjivanje tvojih sposobnosti, ličnosti, interesovanja, motiva i očekivanja, sa ciljem da ti se pomogne u uspešnom izboru zanimanja. Rešavanje ovih testova će ti pomoći da upoznaš sebe i svoja interesovanja i stekneš bolji uvid u svoje sposobnosti, odnosno ono u čemu si najbolji, a što je važno za profesionalni izbor. Da shvatiš šta te motiviše i koji su ti prioriteti u životu. Na osnovu ovih testova dobijaš preporuku zanimanja koje odgovara lično tebi i za koje imaš predispozicije da postaneš uspešan/na. Ove testove možeš uraditi :
- •Kod psihologa u školi
- •Kod psihologa u Nacionalnoj službi za zapošljavanje
- •Besplatni online testovi
http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=sr https://karijera.bos.rs/testovi/
- •Testovi koji se plaćaju:
http://www.savetnik.edu.rs/profesionalna-orijentacija-savetnik-za-upis/upis-u-srednju-skolu
Dani otvorenih vrata – ovo su unapred definisani dani kada određene srednje škole predstavljaju svoj program i kada imate priliku da posetite određenu školu, upoznate nastavnike, učenike, stručne saradnike i saznate :
– sve o smerovima i obrazovnim profilima i novinama u vezi sa njima;
– sve o organizaciji nastave i ostalim aktivnostima;
– sve o mogućnostima zapošljavanja i nastavku školovanja;
Opisi zanimanja i poslova mogu biti od velike pomoći. Putem njih možete saznati sve moguće informacije i detalje o profesijama, odnosno zanimanjima kako bi shvatili šta znače pojedini poslovi, čime se bave oni koji se školuju za to a samim tim i da li je to zanimanje za tebe ili nije.
JOB INFO CENTAR – Centar za pružanje podrške mladima kako u izboru i promeni karijere, tako i prilikom pronalaženja posla. Ovde možete doći i na jednom mestu dobiti informacije o zanimanju koje vas interesuje, potrebnim znanjima ,veštinama i osobinama za rad u određenoj struci, razgovarate sa radnicima različitih oblasti i informišete se o uslovima upisa i školovanja u određenim školama.
KOJE VRSTE SREDNJIH ŠKOLA POSTOJE?- •Gimnazija
- •Srednje stručne škole
- •Srednje umetničke škole
Pre nego što počnete razmišljati u koju srednju školu ćete se upisati, važno je da ste upoznati sa vrstama srednjih škola koje postoje u Srbiji. Sledeća šema to pokazuje:(str.6)
Gimnazija je srednja škola koja pruža široko opšte obrazovanje. Namenjena je učenicima koji žele da se pripreme za dalje školovanje nakon srednje škole. Školovanje traje četiri godine. Srednje stručne škole osposobljavaju učenike za razna zanimanja, pa su dobar izbor za one učenike koji su se već odlučili za određenu profesiju kojom žele da se bave i za koju mogu dobiti dovoljnoznanja u srednjoj školi. Pored toga, znanje koje dobiju tokom srednje škole može im biti dobra osnova za dalje obrazovanje na fakultetima ili višim školama u toj oblasti. Školovanje traje tri ili četiri godine u zavisnosti od toga koji se obrazovni profil upiše. Srednje umetničke škole namenjene su onima koji imaju posebne sklonosti i talente za neku vrstu umetnosti. Ovde se učenici osposobljavaju za rad u umetničkim zanimanjima i pripremaju za dalje školovanje. Školovanje traje tri ili četiri godine. Za upisivanje ovih srednjih škola postoje posebni uslovi: poseban prijemni ispit, koji se održava pre završnog ispita
PRVI KORAK – POLAGANJE MALE MATUREMala matura je ispit koji se polaže nakon završene osnovne škole. Sastoji se iz tri testa:
- •test iz srpskog/maternjeg jezika,
- •test iz matematike i
- •kombinovani test koji sadrži pitanja iz oblasti hemije, fizike, biologije, istorije i geografije.
Pripremne testove za malu maturu možete pronaći na sledećim sajtovima:
http://srednjeskole.edukacija.rs/testovi-za-malu-maturu
Testovi iz srpskog/maternjeg jezika nose po 13 bodova a kombinovani test 14 bodova što je ukupno 40 bodova koji se mogu osvojiti na maloj maturi
Bodovi koji se dobijaju za uspeh računaju se na sledeći način:
uspeh iz šestog, sedmog i osmog razreda množi se sa četiri,
sabiranjem ova tri broja dobija se iznos bodova za uspeh u školi
Učenici mogu da steknu i dodatne bodove, ako su osvajali nagrade na takmičenjima iz predmeta u osmom razredu.
Uspesi na međunarodnim takmičenjima nose najviše bodova:
Prvo mesto – 12 bodova
Drugo mesto – 10 bodova
Treće mesto 8 bodova
Uspesi na republičkim takmičenjima nose:
Prvo mesto – 6 bodova
Drugo mesto – 4 bodova
Treće mesto – 2 boda
Ukoliko učenik ostvari više nagrada iz istog predmeta, računa se ona na kojoj je osvojio više bodova. Svi učenici koji žele da upišu muzičku, baletsku ili dizajnersku školu, gimnaziju za učenike sa posebnim sposobnosti kao što su filološka, fizička i matematička, školu u kojoj se deo nastave odvija na stranom jeziku i školu za talentovane učenike (muzička škola za talente u Ćupriji), polažu i poseban prijemni ispit, koji se održava pre završnog ispita, na kojima se vrednuje talenat i znanje iz oblasti u kojoj žele da nastave dalje školovanje. Učenici koji žele da upišu sportsku gimnaziju oslobođeni su prijemnog ispita. Umesto toga potrebno je da donesu potvrdu o ostvarenim sportskim uspesima
Lista željaNakon završnog ispita, popunjava se lista sa 20 škola koje ti se najviše sviđaju. Na listu se, najpre, upisuje ona škola u koju najviše želiš da ideš, a zatim sve ostale.
Uputstvo za popunjavanje liste želja možes pogledati ovde: http://srednjeskole.edukacija.rs/lista-zelja-za-upis-u-srednju-skolu
U zavisnosti od uspeha na ispitu, kao i od proseka, upisaćeš se u prvu školu sa liste za koju imaš dovoljan broj poena.
Nakon predavanja liste želja, čeka se raspored učenika, odnosno redosled kandidata za upis u srednje škole.
RangiranjeRangiranje učenika prilikom upisa u srednju školu vrši se na osnovu bodova ostvarenih uspehom tokom školovanja (maksimalno 60) i bodova stečenih na malom maturi (maksimalno 40).
Prilikom rangiranja, ako učenici imaju isti broj bodova, prednost ima onaj koji je nosioc diplome “Vuk Karadžić”, zatim onaj koji je osvojio više nagrada na takmičenjima i na kraju oni koji su osvojili više bodova na završnom ispitu.
Upis u srednju školuNakon objavljivanja spiska i saznanja ko je koju školu upisao, sledeći korak je predaja dokumenata za
Upis u srednju školu.
Potrebna dokumenta su:
- •Izvod iz matične knjige rođenih;
- •Popunjen obrazac prijave za upis u srednju školu;
- •Svedočanstvo o završenoj osnovnoj školi;
- •Svedočanstva poslednja tri razreda osnovne škole;
- •Uverenje o položenom završnom ispitu;
- •Svedočanstva poslednja tri razreda osnovne škole;
- •Lekarsko uverenje za upis u srednju školu (nije potrebno za sva zanimanja);
- •Diplome o osvojenim nagradama;